| Mapa witryny | Forum | Kontakt

Piknik rowerowy w Skansenie Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach


Po raz drugi tego lata w ostatnią niedzielę sierpnia odbył się piknik rowerowy z radomskim Bractwem Rowerowym. Tym razem celem wycieczki był Skansen Leśnej Kolei Wąskotorowej w Pionkach.
Tradycyjnie już miejscem zbiórki był Plac Konstytucji 3-go maja. Pogoda dopisała. Pod fontannami zebrało się około 100 rowerzystów. O 9:10 pod eskortą policji wycieczka wyruszyła w stronę Pionek. Z uwagi na przygotowania do wieczornego koncertu na deptaku, trasa prowadziła początkowo ulicą Żeromskiego oraz objazdem przez Park Kościuszki, następnie ulicami Żeromskiego, Lubelską i Poranną. Dalej, wzdłuż ogrodzenia lotniska na Sadkowie przez miejscowość Natolin do torów linii kolejowej Radom-Dęblin, przez Rajec Poduchowny, Groszowice, Wrzosów do Jedlni Letnisko. Stamtąd dalej wzdłuż torów kolejowych - początkowo stroną południową, a następnie północną przez miejscowość Sokoły do Pionek. O godzinie 11:30 wycieczka dotarła na miejsce, do Skansenu Leśnej Kolei Wąskotorowej.
Na miejscu uczestnicy wycieczki oraz inne osoby, które dotarły na miejsce samochodami lub pociągiem, mieli możliwość obejrzenia eksponatów zgromadzonych w skansenie oraz spróbowania swych sił prowadząc drezynę-kiwajkę. Mimo problemów technicznych z nieszczelną chłodnicą można było przejechać się prawdziwą kolejką. Do przejazdu uprawniały specjalne okazyjne bilety-cegiełki. Przejażdżki cieszyły się dużą popularnością zwłaszcza wśród młodszych. Zorganizowano również konkurs na przejazd drużynowy drezyną-kiwajką na dystansie 50 metrów na czas. Rywalizowano w dwóch kategoriach: młodzieży do lat 18 i młodzieży powyżej lat 18.

O Skansenie Leśnej Kolei w Pionkach opowiadał jego gospodarz a zarazem prezes Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych - Paweł Szwed. Przypomniał, że skansen powstaje siłami wolontariuszy. Dotychczas udało się odrestaurować budynek lokomotywowni oraz położyć kilkaset metrów torów wokół niego. Na tym terenie zgromadzono kilkanaście wagonów i lokomotyw, z których część wymaga jeszcze renowacji. W planach jest odbudowanie całej linii kolejowej biegnącej kiedyś przez polanę przy Rezerwacie Królewskie Źródła aż do Garbatki. Cała trasa liczy ok. 11 km a na jej odbudowę potrzeba około miliona złotych.

Zbigniew Belowski, Prezes Zarządu Grupy Partnerskiej na Rzecz Rozwoju Zrównoważonego "Partnerstwo Puszczy Kozienickiej "Lokomotywa", poinformował o działaniach dotyczących Szlaku Bursztynowego, czyli europejskiego traktu turystyczno-ekologicznego mającego połączyć Bałtyk z Adriatykiem. Szlak ten będzie przebiegał przez Ziemię Radomską, w tym Puszczę Kozienicką, tworząc wraz ze Skansenem Leśnej Kolejki oraz Rezerwatami Promocyjnymi w Puszczy Kozienickiej ważny przystanek na trasie Szlaku, służący nie tylko turystom europejskim ale również mieszkańcom Radomia i Ziemi Radomskiej. Poinformowano o przystąpieniu Stowarzyszenia Kocham Radom do Partnerstwa "Lokomotywa".

Atmosferę pikniku umilał występ pionkowskiego zespołu Rehearsal Jazz, grającego muzykę na pograniczu bluesa i jazzu. Zespół powstał w 2005 roku. Założyli go Mateusz Sulima (fortepian) oraz Andrzej Kubis (perkusja). Później do zespołu dołączyli Mateusz Słyk (keyboard), Marek Ditrych (gitara) oraz Wojciech Wróblewski (bass). Na koncercie w Skansenie na trąbce zagrał ponadto Kamil Nowak, a na wokalu Łukasz Dziedzic. Grupa zagrała mieszankę utworów własnych i standardów. Mimo stosunkowo krótkiego stażu, zespół ma na swoim koncie liczne koncerty. Kolejna okazja zobaczenia Rehearsal Jazz na żywo będzie już we wrześniu w Radomiu. Szczegóły wkrótce.

Kolejny piknik rowerowy bractwa być może jeszcze w tym sezonie. Szczegóły na stronie Bractwa Rowerowego oraz Kocham Radom.

<< powrót

Strona główna |
Kocham Radom | Kochają Radom | Aktualności | Radom i region | Kochamy Radom | Kontakt|